Základ každého kavárenského menu – 30–35 ml tekutého štěstí ze 7–11 g namleté kávy. Připravuje se po dobu přibližně 30 sekund.
Nejmenší kafíčko (20 ml ze 7–11 g) z espresso rodiny. Zrnka se melou jemněji = proteče méně vody za stejný čas, nebo barista extrakci zastaví dříve.
Nakopávák nebo taky „double shot“ (60 ml ze 16–20 g namleté kávy) pro všechny, kterým nestačí jedno, ale chtějí rovnou dvě espressa.
Espresso je na vás moc velká síla? Nařeďte ho v poměru 1:5 vodou a vznikne tahle americká klasika konzistencí připomínající překápko.
Naředěný kávový dlouhán (120 ml ze 7–11 g kávy). Dělá se buď z hruběji namletých zrnek, delší dobu než espresso, nebo se dolívá 1:1 vodou.
Nejoblíbenější nápoj všech kavarénských povalečů. Shot espressa s cca 150 ml našlehaného mléka, ve kterém nesmí chybět vypimpovaný latte art.
Australská alternativa cappuccina. Dvojité espresso (60 ml) s pořádnou dávkou našlehané mléčné mikropěny (celkem má šálek cca 160 ml).
Mini verze capuccina, když to nechcete tolik přehánět s mlékem (s jedním shotem espressa je v šálku jen cca 50 ml mikropěny).
Dětské mlíčko s příchutí kávy aneb shot espressa s pořádnou dávkou (přes 200 ml) našlehaného mléka. V případě macchiata se lije espresso do mléka.
Něco pro tvrďáky – překápko se shotem espressa. Dělá se i jako Black Eye (2 shoty), Dead Eye (3 shoty) a Lazy Eye (1 shot, ale filtr je bez kofeinu).
Perfektní kávový balanc v jednom šálku. Jeden shot espressa (30 ml) s napěněným mlékém bez mléčné pěny ve vyváženém poměru 1:1.
Portugalská specialita podobná „lattéčku“ jen s 2× větším množstvím mléčné pěny na 1 shot espressa, je tak jemná, že připomíná spíš kakao.
Vykutálené řešení pro horké letní dny, kdy váháte mezi kafíčkem a zmrzlinou – kopeček vanilkové zmrzliny s 1–2 shoty espressa.
Hitovka posledních let – 100 ml tonicu na ledu, který se opatrně přes lžičku zalije shotem espressa (30 ml). Podává se s citrónem či limetkou.
Lahůdka pro všechny mlsouny. Shot espressa smíchaný s čokoládovým sirupem (1:2) a napěněným mlékem nebo šlehačkou (celkem 150–250 ml).
Když si budete vybírat kafíčko, můžete se kromě označení na espresso a filtr potkat s pojmem omni (střední stupeň pražení). To znamená, že zrnka můžete použít pro všechny druhy přípravy. Někteří pražiči a baristi tvrdí, že je to zlatá střední cesta, jiní, že káva není pro espresso dost vyvážená a na filtru nechutná ovocně. Platí ale, že sto lidí, sto chutí, takže než omni pražení zatratíte, určitě ho vyzkoušejte. Třeba vám sedne.
V druhé polovině 19. století začala být pro kavárníky příprava filtrované kávy (4–6 minut) prostě moc zdlouhavá. Toužili po rychlejším a jednodušším řešení. Proto vynálezci nelenili a začali se předhánět ve vymýšlení přístrojů poháněných miláčkem tehdejší doby – párou.
Jako první si takový parokávovar nechal patentovat německý vynálezce Gustav Kessel v roce 1878. O 6 let později přišel s vylepšeným přístrojem Ital Angelo Moriondo. Ten jeho už uměl přesně dávkovat vodu a také měl navíc tlakový ventil o síle 1,5 baru, díky kterému jste vodu snadněji protlačili skrz větší množství kávy. Ani jeden z vynálezů ale díru do světa neudělal.
Revoluce přišla až v roce 1901 s Luigim Bezzerou. Tomu přišlo nepraktické, že se v Moriondově kávovaru připravuje 50 šálků kávy najednou (lidé si tak kávu nemohou vychutnat čerstvou), proto ho s pomocí portafilteru upravil (páka s košíkem na umletou kávu, která se dává na hlavu kávovaru). Patent na jeho jednošálkový přístroj následně odkoupil Desiderio Pavoni a v roce 1906 společně představili světu kávovar Ideale, se kterým jste za necelou minutu (stále ale pod tlakem 1,5 baru) připravili caffè espresso.
Trvalo ale dalších 40 let, než Achille Gaggia použil v kávovaru páku s vertikálním pístem a silnou pružinou (k přípravě kávy už nebyla potřeba pára), čímž zvýšil tlak vody 8–9 barů a vzniklo 30sekundové espresso s cremou, jak ho v kavárnách pijeme dnes.