V srdci Slovinska, Lublani, se nachází hnízdo inovátorů a snílků, kteří čeho si zamanou, toho dosáhnou. Tým Goat Story.
Celé to začíná inspirací. Jak možná někteří ví, i káva má svou pověst. Údajně žil kdysi v Etiopii pastevec jménem Kaldi, který měl své stádo koz. Povšiml si, že když jeho kozy okousávají keře s červenými třešněmi, divoce pak běhají a zkrátka se stávají šílenými. Kaldi tak poznal kouzlo kávovníku a počal jej pěstovat a vařit si z jeho plodů kávu. Anže Miklavec (dnešní CEO) a jeho tým chtěli navázat na tento příběh a zapojit do něj i vás, stvořili tak Goat Story. Začátek shrnuli i v tomto videu.
V roce 2014 poprvé ovládli Kickstarter, když na něj umístili jejich GOAT Mug, cestovní hrnek na kávu velmi netradičního designu ve tvaru kozího rohu. 10 000 kávových nadšenců se spojilo a věnovalo téměř půl milionu dolarů na jeho výrobu.
Goat Story se ovšem nezastavilo. Jen o dva roky později umístili na Kickstarter další projekt – inteligentní setup na přípravu kávy GINA, kterou jsme měli tu čest prodávat i my. Kávomilci nelenili a opět tento projekt poslali do světa s více než půl milionem dolarů. V roce 2018 dokonce jejich GINA oslavila další úspěch a to vítezstvím v prestižní Reddot design award.
Goat Story se nezastavilo a míří stále dál. S láskou a nadšením se nechávají unášet Třetí kávovou vlnou a odvážně zkoušejí co vše jim káva může přinést. Proto se rozhodli stát se i pražírnou. Pražič, Dušan Matičič, se k týmu Goat Story přidal v roce 2017. Sám píše: „...tehdy to bylo hektické období, zrovna se dokončovala GINA a šla do prodeje. Já jsem znal jen copywriting a marketing, měl jsem pomoci Goat Story fungovat jako firmě. Ale najednou se otevřel nový svět - odrůdy, původ, metody zpracování, metody přípravy. Najednou jsme měli v práci cuppingy a já jsem denně ochutnal tolik různých káv! Ale stále ve mně hlodalo zda je možné pozměnit chuť kávy? Změnit její charakter, třeba jiným pražením? Je to docela vtipné, když jsem nastupoval, ptal jsem se Anžeho, kdy budeme prodávat svoje kafe. On mi na to řekl, že nikdy. Teď jsme si začal hrát se svou malou domácí pražičkou Hottop. Začal jsem se učit pražit a byl jsem fascinován, co vše při pražení hraje roli. Úplně mě to pohltilo. Nakonec jsme se rozhodli, že začneme pražit. A to by nebyl Anže, aby rovnou nezačal ve velkém. Já jsem chtěl koupit tak pěti kilovou pražičku, Anže chtěl patnácti kilovou. Chtěl jsem nakoupit pár pytlů zelené kávy, Anže ale chtěl víc. Nakonec máme naší 12,5kg pražičku Dietrich IR-12 a objednali jsme 1,5 tuny kávy včetně naší nejmilovanější Etiopie SUKE QUTO. A od března 2020 prodáváme! Do října jsme stihli napražit 3 tuny kafe, jsme vpravdě mikropražírna, že?“
Tak to je Goat Story, jakou známe dnes. A já věřím, že za chvíli už budou na úplně jiné misi, stoupat zase výš na Třetí kávové vlně. Protože takoví vizionáři, jako jsou tihle kluci z Lublaně, ti se jen tak nezastaví.