Máte rádi espresso, ve kterém není žádná acidita? Pak je tato Brazílie právě pro vás – plné čokoládové tělo, nutella a sušené švestky vás doslova očarují. Káva je vhodná do každého domácího kávovaru i do kanceláře.
Farmáři tento lot zpracovali suchou metodou. Na sbírání třešní najmou vždy více pracovníků, kteří ručně sbírají kávové třešně pomocí tzv. derriçadeira – speciální mechanizované hrábě, které lehce vibrují a usnadňují farmářům sběr. Mezi kávovníky natáhnou plachtu, která zachycuje padající třešně, a vybírají pouze zralé červené plody. Sesbírané třešně několik dní za pravidelného obracení suší. Zrnka jsou tak delší dobu v kontaktu s dužinou, což zvyšuje sladkost kávy a v případě tohoto lotu to podpořilo krásnou ovocnost švestek. Pro dosažení optimální vlhkosti sušení dokončují v mechanické sušárně. Víte, že téměř 40 % veškeré kávy na světě se pěstuje právě v Brazílii?
Při suché metodě jsou třešně po sběru rozprostřeny v tenké vrstvě na betonová patia, nebo na africké postele, kde se suší. Případně se na dosušování používají i mechanické sušičky. Káva musí být pravidelně otáčená, aby se zamezilo vytváření plísní a nezapočala nechtěná fermentace. Když je sušení u konce, ať už na slunci nebo v sušičce, slupka se mechanicky odstraní v takzvaném dry millu. Suché zpracování samotné přidává kávě určité chuťové aspekty nehledě na odrůdu nebo na terroir. Častokrát pozitivní, ale při špatně provedeném sušení mohou být negativní, a nenávratně tak zničit celý lot (část sklizně). V kávě v případě špatného sušení nacházíme fermentované až alkoholové tóny, kvas nebo dokonce hnůj. Na druhé straně, když je sušení provedeno tak, jak má být, suchá metoda přináší do šálku vždy ovocné chutě a krémové tělo.
- Farmář: Antonio Jose Menezes
- Farma: Curiango