Už jste ostřílení veteráni výběrovky a chce se vám trochu experimentovat? Vyzkoušejte tuto pikantní Burundi GAHAHE z barcelonské pražírny Nomad Coffee. Po prvním doteku vody se tato kávička rozpustí do jemných tónů medu a žlutého melounu. Jak ale nejlépe vyvážit toto sladké tělo? Jedině náloží odvážného černého pepře! A pokud někdo opravdu umí v kávičkách vykouzlit tyto jedinečné kombinace, jsou to právě španělští Nomádi.
Promývací stanice Gahahe se nachází v oblasti Kayanza. Tato mycí stanice, která se nachází v nadmořské výšce 1 805 metrů, zpracuje až 750 tun kávy ročně. Gahahe se podílí na několika projektech rozšiřování a podpory zemědělců, včetně projektu chovu hospodářských zvířat a různých projektů Farmer Hub zaměřených na posílení družstev a zlepšení výnosů.
Ačkoliv je pěstování kávy v Burundi velmi rozšířené, jedná se o mnoho drobných pěstitelů. Průměrný pěstitel má přibližně 250 stromů, obvykle na svém dvorku. Každý strom vyprodukuje v průměru 1,5 kg třešní. Mnoho stromů v Burundi je odrůdy Red Bourbon. Vzhledem ke snižující se rozloze kávovníkových plantáží je v Burundi velkým problémem stárnutí kořenů. Mnoho zemědělců má stromy staré více než 50 let, ale vzhledem k malým pozemkům, které je třeba obdělávat, je obtížné odůvodnit jejich výměnu za nové stromy s rizikem, že budou 3-4 roky bez výnosného pěstování.
Aby společnost Bugestal povzbudila zemědělce k obnově jejich výsadeb, nakupuje osivo od Institutu zemědělských věd v Burundi (ISABU), zakládá školky a prodává rostliny zemědělcům za cenu nižší než náklady. V promývací stanici mohou zemědělci získat také organické hnojivo získané z kompostované kávové dužiny.
Jakmile pěstitelé dodají své třešně do promývací stanice, proběhne kontrola kvality. Třešně jsou zpracovávany promytou metodou za neustálého monitorování jednotlivých kroků procesu. Pečlivě se sleduje depulpace, doba fermentace, mytí, třídění na jádroviny a závěrečné namáčení. Třešně jsou namočeny do nádrží s vodou, díky čemuž jsou odděleny třešně poškozené, nebo nedozrálé od těch zralých (liší se totiž v hustotě). Třešně jsou zbaveny slupky a káva se až 12 hodin fermentuje za sucha. Poté se 12 až 24 hodin namáčí v čisté horské vodě. Než je káva přemístěna na sušící lůžka, je znova namáčena po dobu 12-18 h. Při sušení jsou zrnka často a pečlivě přehrabovány, aby bylo zajištěno rovnoměrné sušení. Sušení trvá přibližně 2 až 3 týdny.
- Nadmořská výška: 1 800 m n. m.