“Pro mě osobně má tohle kafe jiný význam! Chuťově je to moc dobrá výběrovka s 86 body, neřadí se mezi absolutní špičku, ale sehnat opravdu dobré Burundi, kde víte, kdo na kávě pracoval, je opravdu dřina. Jsme rádi, že můžeme alespoň trochu pomoci nejchudší zemi, kde se pěstuje káva. Proto pro mě není vždy chuť rozhodující, i když je podstatná.” To jsou slova pražiče Péti z Kmenu. A my souhlasíme. Jemná chuť sladkého lipového květu spolu se svěžím angreštem a bílým rybízem vytváří příjemný prožitek z odpoledního filtru.
Nově vznikající spolupráce s producentem Long Miles Coffee nám přináší čerstvou kávu z Burundi. LMC vlastní 3 zpracovatelské stanice v Burundi a Ninga je jednou z nich. Situace v této zemi není vůbec jednoduchá, spíše velmi závažná a lidé kolem LMC v čele s Benem a Kristy Carlson odvádějí skvělou práci. Zlepšují procesy zpracování, edukují farmáře, snaží se vymýtit bramborový defekt jednou pro vždy, dbají na označení mikrolotů, tzn. selektují jednotlivé kávy podle “kopce”, z jakého káva pochází. Celkově dávají víru farmářům v sama sebe, že pěstování kávy jim pomůže v nelehké životní situaci.
Jeden z problémů, se kterými se v Burundi potýkají, je nafta na příděl. K výrobě elektriky ve zpracovatelských závodech používají naftové generátory a spotřebu nafty mají vyšší než je příděl. A tak vypravili dva velké džípy do sousední Tanzánie, kde načerpali nafty, co to šlo, aby mohli zpracovávat mimo jiné tohle skvělé kafíčko odrůdy Bourbon.
Při první kávové sezóně LMC spolupracovali s pouhými padesáti pěstiteli kávy a nyní je to už více než 5 500 rodin pěstujících kávu na jedenácti unikátních kopcích. Během hlavní sezóny sklizně farmáři přinášejí své třešně na stanici, kde vše pomocí systému farmářských karet zaznamenávají. Tento systém zajišťuje, že LMC má přehled, od jakého farmáře konkrétně káva je a že za kvalitní kávu dostanou farmáři dobře zaplaceno.