Výběrová káva Etiopie AJERE ze slovinské pražírny Goat Story je charakteristická tóny jasmínu, meruněk, květin, medu a levandule.
Ajere se nachází v regionu Aricha, který je velmi dobře známý svými promytými kávami, využívající úrodné půdy, pravidelných dešťů a neuvěřitelné znalosti místních zemědělců. Káva se pěstuje ve stínu a zralé třešně jsou poté ručně tříděny a sušeny na vyvýšených afrických postelích po dobu 12 až 15 dnů. Během dne jsou obraceny, aby došlo k rovnoměrnému sušení, při prudkém slunci a v noci se káva přikrývá před deštěm a vlhkostí.
Káva je obrovskou součástí místního života v hornaté oblasti Yirgacheffe, kde je průměrná velikost farmy menší než 1 hektar a zemědělci tradičně pěstují obilné plodiny, jako je kasava, kukuřice a čirok. Ačkoli nejsou certifikovány, drtivá většina etiopských kávových farem je označována jako „pasivní organické“, což znamená, že nepoužívají žádné chemické pesticidy ani hnojiva.
Při zpracovávání promytou metodou třešně projdou takzvanou loupačkou, kde při obrovské rychlosti narážejí do kovových disků s výběžky nebo hroty, a tím je z nich odstraněna slupka i dužina. Po tomto kroku nám zůstane zelené zrnko, na kterém ale ještě zbytky dužiny (cukru) zůstaly. Aby se daly tyto pozůstatky po dužině odstranit jednodušeji, tak se zrna nechají po několik, často i desítek, hodin, fermentovat v tancích. Po fermentaci je dužina oddělena od zrníčka a půjde snáze dolů. Tady se dostáváme ke kroku, kvůli kterému tuto metodu nazýváme právě promytá. Káva se z tanků přesune do přemývacího kanálu, kde se omývají zrnka s vodou a odstraňují se z nich poslední zbytky cukrů - dužiny.
- Nadmořská výška: 1.950 m.n.m.