Českobudějovická pražírna Kmen Coffee Roasters zahajuje etiopskou sezónu, a to ve velkém stylu - tuto sklizeň si nechali dopravit letecky, aby se tahle anaerobní naturálka nikde zbytečně netoulala. Na chuť zralých šťavnatých broskví, exotického kiwi a sladkých lesních plodů se totiž nechce čekat nikomu.
Promývací stanice Ana Sora se nachází v jižní Etiopii v regionu Oromia, známém pro produkci velmi kvalitní kávy. Tato stanice, situovaná v oblasti Guji ve výšce mezi 1900 a 2350 metry nad mořem, patří mezi nejvýše položené kávové plantáže v regionu. Vysoká nadmořská výška přispívá k pomalejšímu zrání kávových třešní, což umožňuje rozvinutí komplexních chutí a aroma, často vykazujících jasnou kyselost a sladkost s chutěmi bobulovitého ovoce, citrónu a květinových tónů. Farmu vlastní Israel Degfa, který se zasazuje o udržitelné pěstování a vysokou kvalitu produkce. Degfa spolupracuje s místními farmáři, kteří dodávají své sklizně do promývací stanice. Voda pro zpracování kávy pochází z řeky Turo, protékající okolními lesy.
Tuto kávu farmáři zpracovali anaerobní fermentací, která není v Etiopii tak obvyklá. Zrnka naložili do plastových sudů, které vložili do řeky. Nevíme, zda to byl jen náhodný experiment farmářů, ale nižší teplota zpomalila proces fermentace a vytvořil se tak mnohem čistší chuťový profil kávy. Po 72 hodinách fermentace rozprostřeli třešně na africké postele, kde je několik dní sušili. Tento lot je skvělým příkladem toho, jak anaerobní fermentace může zvýšit kvalitu šálku bez toho, aniž by se musela vzdát původního chuťového potenciálu.