Jak je to s tím výletem po zeměkouli? To se takhle zastavíte na Šumavě pro lesní ovoce, pak to střihnete do exotických krajů, kde seberete mango, co připomíná až mangový džem, a aby toho nebylo málo, tak utrhnete pár květů pomerančovníku. A přesně tak chutná tato naturální Etiopie od českobudějovické pražírny Kmen Coffee Roasters. Vychutnejte si tuto sladkou, plnou a zároveň svěží lahůdku i vy!
Daye Bensa spolupracuje s různými komunitami pěstitelů, které žijí v různých částech vysokého pohoří Bombe. Vlastní několik promývacích stanic a spolupracuje s několika dalšími stanicemi v oblasti Bensa a Sidama. Tuto kávu farmáři pěstovali ve vysokých nadmořských výškách kolem 2300 m n. m. a zpracovali ji naturální metodou v promývací stanici Keramo. Daye Bensa není nováčkem na kávové scéně a naučil se produkovat vysoce kvalitní kávy, za které získal už několik zajímavých ocenění.
Naturální metoda je často používána v oblastech s nedostatkem vody, zejména v Africe a v suchých oblastech Latinské Ameriky, například v Brazílii. Při suchém zpracování jsou třešně rozprostřeny na betonových plochách nebo postelích a suší se na slunci nebo pomocí sušiček. Káva se pravidelně otáčí, aby se zabránilo plísním a nežádoucí fermentaci. Po dokončení sušení se mechanicky odstraní slupka v tzv. dry millu. Suché zpracování přidává kávě charakteristické chuťové prvky, které nezávisí na odrůdě ani terroiru. Správně provedené sušení přináší do šálku ovocné tóny a krémové tělo.
- Nadmořská výška: 2300 m n. m.