Výběrová káva Etiopie Qore Magarrisa 15 z pražské pražírny Coffee Source je charakteristická tóny broskvového ledového čaje, citrusů a heřmánku.
Zpracovatelská stanice Qore leží v kávou proslulém regionu Kochere, Yirgacheffe a řadí se mezi vysoce kvalitní. V Qore investují do kvality a dokonce mají samostatný tým, který pracuje pouze s výběrovými kávami. Na stanici tak najdete dvě produkční linie, jedna pracuje s výběrovými kávami a druhá produkuje kvalitu Grade 1-3. Je to jedna z pěti zpracovatelských stanic, kde její majitel Israel Degfa kromě vyšší kvality investuje také do různých programů udržitelnosti. Jeden ze systémů, který loni vymysleli, je třídění všech třešní ve vodě pro lepší selekci ještě před zpracováním kávy v depulperu.
Zpracovatelská stanice
V předešlých letech se zpracovatelská stanice soustředila hlavně na produkci zaměřenou na množství vyprodukované kávy. Důvodem bylo také, že farmáři a producenti byli nuceni prodávat kávu přes vládní burzu ECX, která si za to strhla různé poplatky. Všechno se však v roce 2017 změnilo a obchod se zliberalizoval.
Každý den se na zpracovatelské stanici selektují všechny kávové třešně. Pro nás nejdůležitější a zároveň ty nejkvalitnější jdou na produkci výběrové kávy a Grade 1 a pak se zvlášť zpracovávají kávy s nižší kvalitou Grade 2 a Grade 3. Jeden lot tvoří 150 pytlů zrn v pergamenu, což odpovídá 100 pytlům zelených nepražených zrn. Kávy jsou tříděné dle dnů, kdy jsou třešně sbírané, dle oblastí, odkud farmáři kávu přinesou a také dle metody zpracování. Kávy nejvyšší kvality pro „direct trade“ prodej zůstávají v skladech na zpracovatelských stanicích. Pak musí ECX z pytlů vzít vzorek a ověřit kvalitu kávy na export z Etiopie, udělí oficiální označení kvality a pak je káva přepravena do hlavního města Addis. Tady taky Israel investoval do svých skladů koupí strojů na odstranění pergamenu, čištění a třídění kávových zrn. Nejnovější technologii je i high-tech stroj na třídění zrn dle barvy a laboratoř na kvality kontrol.
Farmáři
Na zpracovatelskou stanici vozí kávové třešně z okolí stovky farmářů. Průměrná velikost farmy se pohybuje kolem 1ha. Většina káv je pěstovaná organicky, přirozeně, jak vyrostla. Také se často využívá organický kompost, ale ne už tak často prořezávaní kávovníků. Farmáři na jednom hektaru dopěstují kolem 1500 kávovníků a každý kávovník urodí kolem 100 až 200g zelených zrn. Půdní typ je převážně s obsahem písečné hlíny.
Odrůdy
Odrůdy jsou vždy smíchané dohromady (Certo, nebo lokální Wolisho). Proto se kolektivně označují jako etiopský heirloom. Většinou jde o pradávné odrůdy, které v Etiopii rostou v divoké přírodě, případně hybridy odrůdy Typica a místní vyšlechtěné odrůdy ze starých, průvodních odrůd.
Zpracování 2018
- Metoda: promytá
- Doba fermentace: 48 hod
- Mokré třídění: ano
- Kg pergamenu na africkou postel: 2000 až 4000kg
- První fáze sušení na afrických postelích: 5 až 6 hod
- Vrstva pergamenu: 3cm
- Druhá fáze sušení na afrických postelích: 9 až 12 dnů