Bezkofeinová káva nejen pro maminky a těhotné. Připravte si jarní lehký šálek etiopské kávy z budějovické pražírny Kmen. V chuti vynikne svěžest citrusového čaje, lehkost sedmikrásek a sladkost našich oblíbených sušenek Knoppers. Jediné, co téhle kávě chybí, je kofein. A o tom to celé je! A proč ji milujeme i my, kterým v žilách koluje čistý kofein? Můžeme ji pít i večer a pak jít klidně spát. A to je náš největší life hack!
Za vznikem této kávy najdeme komplikovanou cestu životem farmáře Haile Gebre. Příběh začíná u zlomové události z dětství, během níž feudálové odebrali jeho rodině pěstitelskou půdu, a tím zásadně ovlivnili další životní kroky, které směřovaly do politiky s cílem, aby už žádní pěstitelé nemuseli zažívat takové příkoří. Následně procházel mnohými životními etapami od studia na vysoké škole přes narukování k námořnictvu a práci na ministerstvu pro pozemkovou reformu až po tříleté vězení za názory, které se nebál vyslovit nahlas. Díky kuráži však naplnil své poslání a založil Družstevní banku se specifickým zaměřením na kávová družstva.
Farmář zbavil tato zrnka kofeinu metodou superkritického CO2 (sCO2), která je šetrná k zrnům i k přírodě, protože sCO2 je netoxický a lze ho využívat znovu a znovu. Extrahuje pouze kofein a minimum ostatních látek. A jak takový proces probíhá? Jako první se zelená kávová zrna vloží do horké vodní lázně, aby zvýšily svůj objem. Dále se zrna s vodou vloží do velkých nerezových nádob (představte si sudy na pivo), nádoba se uzavře a začne se naplňovat sCO2. Tlak a teplota se postupně zvyšují až na 90 °C a 270 atmosfér. Pak se to vše nechá spolu 8 hodin kamarádit. Následně se sníží teplota na 30 – 40 °C a sCO2 spolu s vodou se odčerpají. Voda nese veškerý kofein, který se pak dá dál využít třeba ve výrobních procesech v kosmetice nebo léčivech. Zrna se poté vysuší na přibližně 10 % vlhkosti a můžou se vesele pražit.