Tato zrnka z Guatemaly ohromila kmenovskou partu natolik, aby z nich upražili svoji první guatemalskou kávu praženou čistě na filtr! Můžete si tak být na 100 % jisti, že se jedná o něco jedinečného. Kafíčko chutná po brusinkách, jablečném cideru a švestkovém koláči, tak si jej nenechte ujít!
Rodinná farma Finca La Bendición se nachází ve vesnici Sanguyaba v Palencii v Guatemale. José Alfredo Goméz a jeho rodina se věnují nejen produkci výběrové kávy, ale také řadě dalších rostlin jakou jsou avokáda, pomeranče či banány. Na farmě pěstují kávové odrůdy Pache, San Ramon, Catisic, Catuai a Bourbon. Tento lot zpracovali naturálně. Zralé třešně pečlivě fermentovali 5 – 6 hodin v nádrži a pak sušili na slunci 13 hodin na dvorcích. Při sběru se pečlivě vybírají pouze třešně s ideální Brix hodnotou 22. To zajišťuje dostatečný obsah sladkosti v třešních. Ačkoli farma nevlastní sušárnu, spolupracuje s mlýnem San Mique, díky kterému mohou produkovat kávu nejvyšší kvality. Název farmy znamená v překladu požehnání, které vyjadřuje Josého snahu udržet harmonii mezi životním prostředím a zemědělstvím.
Při suché (neboli naturální) metodě jsou třešně po ručním selektivním sběru rozprostřeny v tenké vrstvě na betonová patia, nebo na africké postele, kde se suší. Případně se na dosušování používají i mechanické sušičky pokud venkovní podmínky nejsou ideální. Káva musí být pravidelně otáčená, aby se zamezilo vytváření plísní a nezapočala nechtěná fermentace. Když je sušení u konce, ať na slunci nebo v sušičce, slupka se mechanicky odstraní v takzvaném dry millu. Suché zpracování samotné přidává kávě určité chuťové aspekty nehledě na odrůdu nebo na původ. Častokrát pozitivní, ale při špatně provedeném sušení mohou být negativní, a nenávratně tak zničit celý lot (část sklizně).