Výběrová káva Indonésie SUNQAI TANDUK z české pražírny Kmen Coffee Roasters je charakteristická tóny višní, mandlí a vanilky.
Kávu pěstují farmáři na velmi malých kávových zahrádkách o velikosti 0,25 – 2 ha. Tyto malé farmičky leží ve stínu sopky Kerinci na okraji Národního parku Kerinci, 7 hodin jízdy od města Padang na Západní Sumatře. Tato oblast byla již známá čajovými plantážemi a před sedmi lety se zde začaly pěstovat i kávovníky. Káva Sunqai Tanduk pochází z družstva Belibis, které bylo založeno před čtyřmi lety. Nyní 89 farmářů z tohoto družstva obhospodařuje 132 ha sopečné půdy. Sumatra je známá spíše promytým zpracováním, avšak tito farmáři se pustili do naturálního zpracování kávy. Kávovníky se v této oblasti sklízí od září do ledna. Farmáři sbírají zralé třešně, které promyjí a následně v tenkých vrstvách 20 až 30 dní suší na vyvýšených lůžkách.
Při suché metodě jsou třešně po sběru rozprostřeny v tenké vrstvě na betonová patia, nebo na africké postele, kde se suší. Případně se na dosušování používají i mechanické sušičky. Káva musí být pravidelně otáčená, aby se zamezilo vytváření plísní a nezapočala nechtěná fermentace. Když je sušení u konce, ať na slunci nebo v sušičce, slupka se mechanicky odstraní v takzvaném dry millu.
Suché zpracování samotné přidává kávě určité chuťové aspekty nehledě na odrůdu nebo na terroir. Častokrát pozitivní, ale při špatně provedeném sušení mohou být negativní, a nenávratně tak zničit celý lot (část sklizně). V kávě v případě špatného sušení nacházíme fermentované až alkoholové tóny, kvas nebo dokonce hnůj. Na druhé straně, když je sušení provedeno tak, jak má být, suchá metoda přináší do šálku vždy ovocné chutě a krémové tělo.
- Nadmořská výška: 1400 - 1600 m.n.m.
- Producent: Družstvo Belibis