Na výlet za exotikou se můžete vydat skrz výborná zrnka z ostrova Jáva. Výběrovka, kterou z místních zrn napražili v A Matter Of Concrete, se může pyšnit skvěle vybalancovaným chuťovým profilem. Každý kávomil si v ní něco najde. Tělo této kávy je plné a jemné s tóny makadamových ořechů a kakaových nibsů. Ocásek je pak v kontrastu krásně svěží jako guava a limonáda Fanta. Jednoduše dobrota, která vám nesmí uniknout.
Na Jávě jsou velké kávové plantáže rozšířenější než na jiných místech Indonésie, což je dáno historií a zvyklostmi této země. Jáva byla jedním z prvních ostrovů v Indonésii, kde se káva začala pěstovat. I dnes zůstává Jáva významným producentem kávy arabica, což je z velké části zásluha usedlostí založených Holanďany. Až do roku 1900 používalo pět ze šesti světových producentů kávy k pěstování kávových semen jávské typiky.
Supriyanto, známý také jako Iyan, je farmář nacházející se na hoře Suket v pohoří Ijen. Na malém pozemku své farmy Supriyanto pěstuje kávu Laurina, kterou původně vysadila společnost PT Perkebunan Nusantara. Vzhledem k místnímu klimatu a prostředí mají zrna Laurina pěstovaná v této oblasti o něco větší velikost než jiné odrůdy Laurina, ale stále si zachovávají charakteristické vlastnosti odrůdy Laurina, jako je ostrý, špičatý tvar zelených zrn. Samotné rostliny Laurina se vyznačují jedinečnými rysy, včetně špičatých listů a třešní. Káva Laurina je v Indonésii považována za exotickou zrnkovou kávu a je známá jako jedna z nejnáročnějších odrůd na pěstování na celém světě. Od pěstitelů kávy vyžaduje zvláštní pozornost, ale odměňuje je výjimečnou sladkostí a sníženou hořkostí. Zatímco bezkofeinové kávy se obvykle dosahuje procesem napařování a namáčení zelených zrn v tekutině, káva Laurina přirozeně obsahuje nižší množství kofeinu. S podílem kofeinu kolem 0,8 % má Laurina, známá také jako Bourbon Pointu, výrazně méně kofeinu ve srovnání s jinými kávami Arabica, které obvykle obsahují 1,8 % kofeinu. Káva Laurina pěstovaná v Indonésii představuje vůbec první pěstování této odrůdy v zemi a jedná se o jinou mutaci původní odrůdy Laurina. Pěstování odrůdy Laurina v Indonésii však představuje problém, protože je velmi náchylná k listové rzi a chorobám. Převládající klimatické změny v Indonésii, které se vyznačují vydatnými srážkami a horkým počasím, ji činí technicky nevhodnou pro pěstování odrůdy Laurina. Nicméně díky technikám křížení a přirozené mutace, které vyvinul Indonéský výzkumný ústav kávy a kakaa, se této konkrétní rostlině Laurina může v Indonésii dařit.
- Nadmořská výška: 1700 m n.m.