Inovativní a lahodná výběrovka Keňa BISHOP R11 AA WHDX od norských profíků z Coffea Circulor přináší úplně nový pohled na keňská kávová zrnka. Záměrem samotné pražírny je jít s kávou Bishop dál než jen k aromatickým a chuťovým vlastnostem. Konkrétně se snaží rozvíjet a vyzdvihovat specifické detaily, o kterých se při výrobě kávy téměř nemluví: dopad, dědictví, klimatické změny a vhodné podmínky pro pěstitele. Kromě toho na vás ale čeká i vymazlený chuťový profil s tóny sladkého medu a jahod v kombinaci se šťavnatou rebarborou a příjemným aroma vanilky.
Coffea Circulor se kromě dokonalého pražení kávy zaměřuje i na inovace v kávovém světě. Na kávu z Keni se zaměřuje už několik let. Jmenovitě mění klasický model sklizně, fermentace, sušení a obchodu s keňskou kávou, který se tradičně zaměřuje na promytou fermentaci a získávání kávy ze zpracovatelských stanic. Od roku 2006 v Keni aktivně pracuje na vytvoření otevřené obchodní platformy, která je zakotvena v pevném cenovém modelu založeném na vnímání kvality kávy.
V roce 2005 pozoroval zakladatel společnosti Coffea Circulor Ivica Cvetanovski kombinaci kávových odrůd na keňských stanicích na zpracování kávy. Toto sjednocení kávových odrůd, které tvoří "smíšené partie" na pracích stanicích v Keni, odstraňuje pojem "jedna usedlost" a "jedna odrůda". Odrůdy jako SL28, SL34, Ruiru 11, K7 atd. byly "smíchány", aniž by byl brán v úvahu nějaký konkrétní pojem poměru. To je způsobeno především tím, že drobní zemědělci/drobní farmáři sbírají své třešně jako tržní plodinu a dodávají je do nejbližšího výdejního místa. Kávové třešně jsou často osobně převáženy do místní stanice na zpracování kávy. Na stanici se třešně zváží a producent obdrží poukázku na základě hmotnosti. Poukaz lze později vyměnit za hotovost, Mpasa (elektronickou hotovost) nebo jiné peněžní prostředky. Tento způsob platby po dodání třešní je v Keni dobře zaveden a také motivuje drobné producenty, aby bohužel ne vždy dbali na to, aby třešně nesly určitou kvalitu.