Tato Keňa Kianjuki je skvělým příkladem keňské kávy kvality AA, která bezpochyby patří k nejlepším kávám na světě. Tato káva je krásně vyvážená, s výraznou kyselostí, kterou doplňuje sladkost karamelu. Kyselou složku zde zastupuje černý rybíz, švestky a citrusy. Vychutnejte si tuto příjemnou a svěží Keňu od nezbedných jezevčíků, The naughty dog.
Mokrý mlýn Kevote, který založila skupina 100 zemědělců sdružených v Kirurumwe FCS v roce 1957, vznikl o sedm let dříve, kdy zasadili první stromy. Družstvo nyní zahrnuje tři zpracovatelské závody, Kianjuki a Ngaindethia se členy zhruba 2600 aktivních zemědělců. Ještě téhož dne se třešně ručně sklízejí a převážejí do mokrého mlýna. Odtud se třešně čistí a třídí ve vodě čerpané z nedaleké řeky, poté se filtrují a čistí, než se vrátí zpět. Třešně se pak rozprostřou na sušicí regály na slunci a před odesláním na vývoz do Nairobi se převezou do suchého mlýna.
Při zpracovávání promytou metodou třešně projdou takzvanou loupačkou, kde při obrovské rychlosti narážejí do kovových disků s výběžky nebo hroty, a tím je z nich odstraněna slupka i dužina. Po tomto kroku nám zůstane zelené zrnko, na kterém ale ještě zbytky dužiny (cukru) zůstaly. Aby se daly tyto pozůstatky po dužině odstranit jednodušeji, tak se zrna nechají po několik, často i desítek, hodin, fermentovat v tancích. Po fermentaci je dužina oddělena od zrníčka a půjde snáze dolů. Tady se dostáváme ke kroku, kvůli kterému tuto metodu nazýváme právě promytá. Káva se z tanků přesune do přemývacího kanálu, kde se omývají zrnka s vodou a odstraňují se z nich poslední zbytky cukrů - dužiny.
- Farma: Kianjuki
- Nadmořská výška: 2000 m.n.m.