Další parádní kávička od profíků z Coffea Circulor. Tahle Keňa, nazvaná Occlusio, čerpá inspiraci z termínu "Occlusion Culling" v počítačové grafice, kdy se na výstupní zařízení vykreslují pouze viditelné objekty a zakryté objekty se skryjí. V podstatě to znamená, že pražiči zvýrazňují to, co Ruiru 11 nabízí jako samostatná odrůda, pokud ji nemaskují nebo nemíchají s jinými odrůdami. A rozhodně to stojí za to! V chuti se můžete těšit na Coca colový nádech a ibiškové aroma v kombinaci s kávovými třešněmi a švestkami. Mňam!
Coffea Circulor se kromě dokonalého pražení kávy zaměřuje i na inovace v kávovém světě. Na kávu z Keni se zaměřuje už několik let. Jmenovitě mění klasický model sklizně, fermentace, sušení a obchodu s keňskou kávou, který se tradičně zaměřuje na promytou fermentaci a získávání kávy ze zpracovatelských stanic. Od roku 2006 v Keni aktivně pracuje na vytvoření otevřené obchodní platformy, která je zakotvena v pevném cenovém modelu založeném na vnímání kvality kávy.
V roce 2005 pozoroval zakladatel společnosti Coffea Circulor Ivica Cvetanovski kombinaci kávových odrůd na keňských stanicích na zpracování kávy. Toto sjednocení kávových odrůd, které tvoří "smíšené partie" na pracích stanicích v Keni, odstraňuje pojem "jedna usedlost" a "jedna odrůda". Odrůdy jako SL28, SL34, Ruiru 11, K7 atd. byly "smíchány", aniž by byl brán v úvahu nějaký konkrétní pojem poměru. To je způsobeno především tím, že drobní zemědělci/drobní farmáři sbírají své třešně jako tržní plodinu a dodávají je do nejbližšího výdejního místa. Kávové třešně jsou často osobně převáženy do místní stanice na zpracování kávy. Na stanici se třešně zváží a producent obdrží poukázku na základě hmotnosti. Poukaz lze později vyměnit za hotovost, Mpasa (elektronickou hotovost) nebo jiné peněžní prostředky. Tento způsob platby po dodání třešní je v Keni dobře zaveden a také motivuje drobné producenty, aby bohužel ne vždy dbali na to, aby třešně nesly určitou kvalitu.
- Nadmořská výška: 1.500 m n. m.