Zrna z Panamy, pražená na espresso? Je to tak! Náš i váš oblíbený Kmen z Českých Budějovic přináší tuhle ovocně-smetanovou lahodu, a už teď je jasné, že Panama na esko tu není naposledy. Vyladit pražení nebylo vůbec jednoduché, ale zkušenost a nadšení pražíčů z "Budějic" daly vzniknout příjemnému chuťovému zážitku. V šálku na vás bude čekat plná, smetanová chuť sladkých tmavých višní s trochou acidity černého rybízu.
Káva pochází z Panamy, a to konkrétně z Finca Bonita Springs, farmy s tradicí více než 80 let. Prameny nejsou v názvu jen tak náhodou: dvě řeky, čtyři potoky, pět přírodních pramenů a dva vodopády protékají pozemkem a ovlivňují chemické složení půdy, místní flóru i faunu. Více než 20 hektarů vysoce výnosných kávovníků odrůd Caturra a Catuai je prokládáno starobylými pomerančovníky a citronovníky, které dodávají šálku kávy charakteristické květinové a citrusové tóny. Rodina Miró ve Finca Bonita Springs kávu jak pěstuje, tak i následně zpracovává ve vlastní sušárně a zpracovatelském závodu. Navíc se zde věnují programům sociálního zabezpečení místních zemědělských dělníků.
Suché zpracování, známé také jako naturální, je jednou z nejstarších a nejtradičnějších metod zpracování kávy. Po sklizni jsou celé kávové plody vysušeny na slunci, často na podložkách nebo visutých lůžkách, dokud nezměknou a nejsou připraveny k oloupání. To trvá několik týdnů a vyžaduje pečlivé sledování a pravidelné obracení zrn, aby se předešlo plísním a hnilobě. Kávové třešně se též chrání proti dešti i ostrému slunci, aby byl výsledek co nejlepší. Suché zpracování dává kávě zpravidla bohatší, plnější chuťový profil s nádechy ovoce a pestrou paletou vůní. Výsledná káva bývá náročnější na pražení, ale odmění vás jedinečným, intenzivním chuťovým zážitkem.