Unikátní krabička plná překvapení, tajností a hlavně panamských káv od legendárního farmáře Ratibora Hartmanna, kterou si pro vás připravila českobudějovická pražírna Kmen Coffee Roasters. Stačí otevřít a uvidíte půvabnou královnu všech káv – promytou Geishu a netradiční, zato velmi atraktivní – naturálně zpracovanou odrůdu Chicho Gallo. Geisha chutná jako čerstvě připravená citrónová limonáda, earl grey, nektarinky, jasmín a svěží citrónová tráva. Chicho Gallo má v chuti džem z lesních plodů, mango, višňový likér, mandarinky a čoko-kokosovou tyčinku Flint. Prostě dvě limitky, co si vás omotají kolem prstu!
Kávy pochází od průkopníků výběrové kávy v Panamě z farmy Hartmann, kterou založil před mnoha lety syn českého dobrodruha Aloise Strašila. Alois Strašil Hartmann se narodil v roce 1891 v regionu Morava, tehdy součástí Rakousko-Uherské říše a byl jedním z vůbec prvních osadníků západní Panamy a farmářů kávy v tomto regionu. Alois začal s malou kávovou farmou, kterou věnoval jednomu ze svých synů Ratiboru Hartmannovi a po něm převzal farmu Ratibor mladší. Farmu Hartmann v roce 1940 založil Ratibor Hartmann starší. Abychom si to shrnuli – kávy v krabičce vypěstoval farmář Ratibor, jehož děda pocházel od nás z Moravy. Proto se ne nadarmo říká, že farma Hartmann je známá po celém světě a produkuje jedny z nejlepších káv. O kávovníky odrůdy Geisha a Chicho Gallo se stará celá rodina a rostou ve stínu původních deštných pralesů v nadmořské výšce 1 300 m n. m. Farma je známá také pro své experimenty s novými zpracovatelskými technikami a novými odrůdami. V posledních dvou letech se věnují anaerobnímu zpracování a experimentují s odrůdami, které v Panamě dosud nebyly přítomny. Jednou z nich je právě odrůda Chicho Gallo, která pochází z kolébky kávy, Etiopie. V odrůdě vidí velký potenciál, protože mu chutí a kvalitou připomíná Geishu, ale je méně náročná na pěstování.
Odrůda Geisha byla zpracována pomocí promyté metody, při které třešně nejprve projdou loupačkou, která odstraní slupku i dužinu. Zbývající zelená zrníčka s pozůstatky dužiny se poté fermentují několik hodin, aby se snadněji oddělila právě zbývající dužina. Po fermentaci se zrna omývají vodou, aby se odstranily zbytky cukru. Káva se poté suší na slunci na betonových plochách nebo vyvýšených postelích. V některých případech se používají mechanické sušičky, pokud venkovní podmínky nejsou vhodné. Výsledná káva zpracovaná touto metodou má čistší chuť, vyšší aciditu a výrazné ovocné tóny.
Naopak odrůda Chicho Gallo byla zpracována pomocí metody naturální, která je často používána v oblastech s nedostatkem vody, zejména v Africe a v suchých oblastech Latinské Ameriky, například v Brazílii. Při suchém zpracování jsou třešně rozprostřeny na betonových plochách nebo postelích a suší se na slunci nebo pomocí sušiček. Káva se pravidelně otáčí, aby se zabránilo plísním a nežádoucí fermentaci. Po dokončení sušení se mechanicky odstraní slupka v tzv. dry millu. Suché zpracování přidává kávě charakteristické chuťové prvky, které nezávisí na odrůdě ani terroiru. Správně provedené sušení přináší do šálku ovocné tóny a krémové tělo.
- Nadmořská výška: 1300 m n.m.