Coffea Circulor je zpět a s ní nová ovocná kávička ze Rwandy s chutí šťavnatého pomeranče a kyselkavých ostružin, doplněná sladkostí fíků.
Většina rwandské kávy je produkována drobnými zemědělci. Existuje přibližně půl milionu pozemků, které často nejsou o moc větší než jen jeden hektar na rodinu. S finanční pomocí RTC (Rwanda Trading Company) postavil Kanyamibwa Edmond v roce 2014 mycí stanici Kanya. Celoživotní vášeň pro kávu využil na stanici ke zdokonalování svých technik zpracování třešní. V následujících letech Kanya expandovala a začala zpracovávat prémiovou kávu. Aby mohl pokračovat v efektivním dohledu nad řízením své nové mycí stanice, Kanyamibwa prodal Kanyu společnosti RTC v roce 2017. Dříve použil příjmy z Kanya na výstavbu druhé mycí stanice.
V mycí stanici Kanya jsou dodržovány přísné zpracovatelské postupy. Káva nejprve prochází flotačními nádržemi pod zralými třešněmi a plováky, aby se odstranily jakékoli cizí látky. Následně je káva strojně rozdrcena pomocí rozvlákňovače Penagos. Poté se fermentuje za sucha po dobu přibližně 24 až 36 hodin ve speciálně navrženém skladovacím zařízení. Dále se před sušením kávy po dobu 15 až 22 dnů na vyvýšených záhonech odstraní sliz.
Odrůda Red Bourbon patří mezi nejvíce rozšířené v Burundi. Vzhledem ke stále menší velikosti kávovníkových výsadeb je v Burundi velmi velkým problémem stárnutí rostlin — mnozí zemědělci mají stromy staré více než 50 let, ale vzhledem k malým pozemkům, je obtížné úplné vyřazení stromů z produkce na dobu 3 až 4 let (než nová výsadba začne přinášet výnosy). Aby importér povzbudil zemědělce k obnově jejich výsadeb, zakládá školky a prodává zemědělcům sazenice za cenu nižší než náklady.