To jsme tu ještě neměli! Kafe z Venezuely? Jakože cože? Jak si představit venezuelské espresso? Je svěží, plné a sladké. Svěží jako pomelo, v těle plné chuti po arašídovém másle a sladké po červených jablkách. Nový origin, který chuťovým profilem připomíná kávy z Kolumbie a Indonésie.
Kávový průmysl ve Venezuele čelil v posledních desetiletích spoustě výzev. Jednou z nich byla i soustředěnost průmyslu na ropu, kdy kávové plantáže skomíraly a kvalita kávy klesla rapidně dolů. Avšak i navzdory ekonomickým obtížím je kávový průmysl opět na vzestupu, protože je nedílnou součástí venezuelské kultury a ekonomiky. Venezuela je proslulá svými rozmanitými klimatickými podmínkami a úrodnou půdou, které přispívají k bohatým a výrazným chutím kávy. Káva se zde pěstuje v oblastech And a pobřežních pohoří už od 18. století, takže si zachovává dlouholetou tradici. Díky vysokohorským oblastem jsou kávová zrna jemná a plná chutí, protože ve vysoké nadmořské výšce zrna dozrávají pomalu.
Santa Cruz de Mora - srdce kávy z And. Káva pochází z regionu Merida, konkrétně ze zpracovatelské stanice v městečku Santa Cruz de Mora. Tato oblast, ležící v andských horách, nabízí ideální podmínky pro pěstování výběrové kávy. Farmáři zde sázejí na odrůdy Caturra a Catuai, Amarillo, které těží z vysoké nadmořské výšky a pomalého zrání třešní. Díky této kombinaci vzniká bohatý a komplexní chuťový profil. Sklizeň je navíc výhradně ruční, což zajišťuje, že každá třešeň je v optimální zralosti.
Po sklizni prochází kávové třešně tradiční promytou metodou, která zdůrazňuje svěžest a čistotu chutí. Třešně jsou nejprve podrobeny procesu floatingu, aby se odstranily nezralé a vadné plody. Následně jsou vyloupány a ponechány 18 hodin ve fermentačních tancích, kde se přirozeně oddělí zbývající dužina. Po fermentaci se zrna suší na slunci a pečlivě třídí. Tento proces umožňuje vyniknout jak ovocným, tak sladkým tónům, které dělají z Venezuelan Santa Cruz de Mora kávu, kterou si zamilujete.