Můžeš prosím představit svoji pražírnu v několika krátkých větách?
Malá pražírna, která se zaměřuje na africké kávy (hlavně Etiopie) a kávy ze střední a jižní Ameriky. Pražení má na starosti Gwilym Davies, Mistr světa z roku 2009 a jeho asistent Ondřej Veselý. Objednávky, balení a kontrolu kvality má na starosti Petra Veselá, autorka Velké knihy o kávě.
Jaký je příběh za vaším jménem a logem?
Chtěli jsme veselé a hravé jméno. A protože nás řada lidí poznává podle našich 2 jezevčíků, logo byla jasná volba.
Co je nejtěžší na tom být pražírna?
Pro malou pražírnu je to nákup zelené kávy. Velké pražírny naplní kontejner a nakupují přímo na plantážích, malé pražírny tuto možnost nemají.
Co je jedna věc o kávě, kterou lidí pořád nechápou?
Spousta lidí stále netuší, že je káva ovoce a díky tomu nabízí neuvěřitelný počet rozmanitých chutí a vůní. Není jen hořká a univerzální.
Kterou věc byste si přáli udělat odlišně, pokud byste začali s pražením od znovu?
Zatím asi nic, jsme spokojení.
Existuje nějaká osoba v oboru, o které by lidé měli vědět?
Scott Rao
Jaký byl váš největší neúspěch?
Jednou jsem nakoupila zbytečně moc zelené kávy a ležela nám na skladě déle, než bychom chtěli. Už si dáváme větší pozor a objednáváme méně a častěji.
Na co jste nejvíce hrdí?
Když se nám pražení daří a naše káva nám chutná.
Jak bude vypadat trh výběrové kávy v roce 2025?
Výběrová káva se dostane daleko více mezi domácí uživatele, kteří budou mít stále vyšší nároky na kvalitu zrnek. Určitě se rozroste i počet nových kaváren, které se budou muset více snažit, aby se od sebe navzájem lišily.
Řekněte nám něco o „The Cup“ - nejlepším šálku kávy, který jste ochutnali?
Bude to znít jako klišé, ale nejlepší kávu jsme pili v Panamě. Ať už na farmě Petersonů - Esmeralda, u Wilfordů na Finca Elida a nebo s Jamisonem na Finca Deborah. Panamská geisha je tak čistá a živá káva.